Od roku 2007 se každou poslední březnovou sobotu některá místa na Zemi ponoří na šedesát minut do tmy. A rok od roku počet míst, která si na hodinu odpustí přepych elektrického osvětlení, roste.
Původcem tohoto „částečného zatmění“ je mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody World Wide Fund for Nature, WWF). Akce nazvaná Hodina Země.
Idea jakéhosi „velkého vypínače“ vznikla v Austrálii v roce 2006 pod pracovním názvem The Big Flick.
První Hodina Země se pak konala 31. března 2007 v Sydney. Důvodem jejího vzniku byla podpora informovanosti o významu úspor energií, o změnách klimatu a připomenutí vlivu skleníkového efektu na životní prostředí. Je gestem, že nám stav prostředí, v němž žijeme, není lhostejný.
V už roce 2008 se z ní už stala Hodina mezinárodní, celosvětová. Od té doby počet domácností, firem, veřejných institucí či provozovatelů kulturních památek, kteří se rozhodnou na hodinu vypnout nejenom všechny zdroje osvětlení, ale i elektrické spotřebiče, neustále roste. V roce 2011 se do akce zapojili lidé a firmy ze 135 zemí světa, vloni už jich bylo téměř 150.
V roce 2012 se do kampaně zapojila i Praha. Potemněla například Staroměstská radnice, věže Vyšehradu nebo Petřínská rozhledna. Nesvítilo se ale ani na Karlštejně či na Karlovarské kolonádě a v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.
Hodina Země 2013
Letos se tato akce uskuteční v sobotu 23. března. A její dopad mohou vidět všichni, kdo mají výhled na budovu Filadelfie v BB Centru v Praze 4. Letos poprvé se do ní totiž zapojí i společnost PASSERINVEST GROUP a přesně v půl deváté večer místního času na hodinu zhasne všechna světla na i v budově Filadelfie.
Tiskové středisko